1. Menüye atla
  2. İçeriği geç
  3. Alt bilgiyi geç

Hakkımızda

Tarihçe

Kastamonu Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu 3837 sayılı kanunla Gazi Üniversitesine bağlı olarak kurulmuş ve 1993-1994 Eğitim- Öğretim yılında eğitime başlamıştır. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümünden ilk mezunlarını 1996-1997 Eğitim-Öğretim Yılında vermiştir. 17.03.2006 tarihli kararla Fakülte ve Yüksekokullar Gazi Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi'nden ayrılarak tüm birimler Kastamonu Üniversitesi adı altında toplanmıştır. 2010 yılı itibariyle Antrenörlük Eğitimi ve Spor Yöneticiliği bölümleri açılmış ve 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılında I. ve II. Öğretim programlarına öğrenci alınmıştır. 2013 yılı itibariyle Rekreasyon Bölümü açılmış olup henüz öğrenci alınmamıştır.

Misyon

Yüksekokulumuzun kuruluş amacı spor alanında yetişmiş nitelikli “Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenleri”, “Antrenörler” ve "Spor Yöneticileri" yetiştirmektir.

Mezun olan öğrencilerimiz kamu ve özel okullarda beden eğitimi öğretmenliği, eğitimini aldıkları bir spor branşında antrenörlük, sportif alanda faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlarda spor yöneticisi ve üniversitelerde akademik personel olarak görev yapabilmektedir.

Yüksekokulumuz öğrencileri eğitimleri süresince kendi branşlarında ulusal ve uluslararası takımlarda aktif spor yaşantılarını sürdürürken; Kastamonu ilinde hakemlik ve çeşitli klüp ve okullarda antrenörlük yaparak beden eğitimi ve spor eğitimciliğine uygulamalı olarak katılmaktadırlar.

Kuruluşumuzdan bu yana mezun olan öğrencilerimizin bir çoğu çeşitli illerde başarılı bir şekilde beden eğitimi ve spor öğretmenliği, antrenörlük ve akademik personel olarak görev yapmaktadır.

Fiziki Şartlar

Yüksekokulumuz Kuzeykent kampüsü içerisinde yer almaktadır. Kampüs içinde kullanmakta olduğu 1 adet çok amaçlı spor salonu, futbol sahası ,açık basketbol ve voleybol sahaları ve tenis kortu vardır. Ayrıca derslikler, laboratuarlar, ve sosyal tesisler kampüs içersindeki diğer birimler ile ortak olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda gençlik ve spor müdürlüğüne bağlı spor salonları, futbol sahası, atletizm pisti, yüzme havuzu ve Ilgaz’daki kayak pisti gerekli dersler için kullanılmaktadır.

Akademik ve İdari Personel

Kastamonu Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda 8 Öğretim Üyesi, 7 Öğretim Görevlisi, 3 Okutman, 4 Araştırma Görevlisi olmak üzere toplam 22 öğretim elemanı görev yapmaktadır.
Yüksekokulumuzda 1 yüksekokul sekreteri, 2 şef, 2 memur, 2 bilgisayar işletmeni, 1 sekreter, 1 teknisyen, 1 yardımcı hizmetler personeli ve 3 temizlik personeli olmak üzere toplam 13 personel görev yapmaktadır.

Öğrenci Sayısı

Kastamonu Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Kontenjanları:

*Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği :90

*Antrenörlük Eğitimi 1. Öğretim        :50

*Antrenörlük Eğitimi 2. Öğretim        :50

*Spor Yöneticiliği 1. Öğretim            :50

*Spor Yöneticiliği 2. Öğretim            :50

 

Öğrenci Kabul Şartları

Kastamonu Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokuluna kayıt için şu şartlar aranmaktadır:

  • Lise veya dengi meslek okulu mezunu olmak
  • Öğrenci seçme sınavı 1. Basamak sınavını kazanmış olup, ön kayıtla başvurmak suretiyle özel yetenek sınavını kazanmak gerekmektedir.